2 min

Jak se správně hádat s partnerem, bez poškození vašeho vztahu

Updated: Apr 8, 2022

Každý pár se dříve nebo později o něco pohádá. Ať už jde o nejnovější politické téma, kde má váš blízký jiný názor, nebo o něco tak jednoduchého, jako je kus nábytku, který si pořídíte do svého obývacího pokoje.
 
Hádky nám umožňují věci vyřešit, takže to, že se hádáte, nepovažujte zcela za špatné. Není důležité, zda se hádáte, ale jakm způsobem. Jedna hádka může velmi jednodušše vést k druhé, což by vedlo k toxickému vztahu.
 
Jako pár se musíte naučit chytřejší komunikaci.

Nikdy se nehádejte o více problémů najednou
 
Znáte to, začnete o sendviči a dostanete se do hádky o ustlání postele z minulého týdne a neumytém nádobí v kuchyni z minulého měsíce, protože proč neshrnout vše do jednoho, že? To není dobrý nápad. Soustřeďte se na to, co se děje teď, v tuto chvíli a vyřešte to co nejlépe. Tento zlozvyk brání vám a vašemu partnerovi dostat se k jádru problému.

Nepoužívejte slova k přenesení viny
 
Je velmi běžné přehazovat vinu na druhé „děláš to“ nebo „děláš tamto“, takové fráze nevyhnutelně staví partnera do defenzivy a díky tomu může hádka eskalovat, kdy na sebe oba ukazujete prstem. Snadným způsobem, jak z toho ven, je používat slova typu „“, abyste partnerovi ukázali, proč vás to rozčiluje. Například místo toho, abyste řekli: "Štveš mě, protože mě neposloucháš," raději řekněte: "Zlobím se, protože nejsem vyslyšena."
 

 
Hádka na špatném místě ve špatný čas.
 
Nikdo nemá rád hádky na veřejnosti před lidmi, to může věci ještě zhoršit. Váš partner se může cítit trapně a poníženě a mohl by tyto pocity použít proti vám, což vaši hádku opět jenom zhorší a eskaluje.
 
Háda se hladoví či unavení, to také není nejlepší nápad, během takové nálady máme tendenci přemýšlet jinak a naše argumenty nemusí být příliš racionální.

Poslouchejte a nechte mluvit
 
Ujistěte se, že obě strany dostanou možnost říci, co je trápí. Dejte tomu druhému prostor, aby vyjádřil své pocity. Poslouchejte co říká, nepřerušujte je a přemýšlejte o smyslu, než sami opět něco řeknete. Přerušení a neposlouchání vede k frustraci. Dotyčný nedostává šanci vyjádřit své pocity a myšlenky a znovu je uveden do režimu obrany a hádejte co – tím se to opět celé zhoršuje.
 

 
Snažte se nepoužívat zobecňující slova jako vždy a nikdy, nekřižte ruce a nekoulejte očima.
 
Rozhodně se vyhněte nadávkám, osočování a nechoďte spát nebo neopouštějte pokoje/dům, aniž byste to nějak společně vyřešili.

2