top of page

Vegan restaurant in Prague-with a view


You might be wondering as where is the best vegan restaurant in Prague to experience not just nice food but also a great atmosphere. And we might have just the place for you to go to. If you are vegan travelling to Prague you should not worry what so ever. We have several cafes and restaurants dedicated to this style of living. We have just recently tried one of them, as we were in the area and they happen to just open for lunchtime.


Možná by vás zajímalo, kde je jedna z nejlepších veganských restaurací v Praze, kde je nejen dobré jídlo, ale i příjemná atmosféra.

A já si myslím, že jsme právě takové místo odzkoušeli. Ať už jste vegan, nebo jen experimentujete a máte rádi matičku Prahue, pak by se vám právě toto místo mohlo líbit.

Nachomítli jsme se ve správný čas v okolí, když právě otevírali a tak jsme si zašli na zkušební oběd.

Vegan restaurant in Prague

We might find some more cool places but so far i can call this one the best for sure. Why? Cause it is in a historical building with a stunning view of the castle from their tiny balcony. This makes the prices slightly higher, true, but we were truly blown away by the taste of it. Sometimes you have vegan restaurants with no idea in it just very simple meals (nothing bad at all), but such you can easily cook at home yourself and so when going out, you probably look for something more special.

Here you can taste the nontraditionally traditional goulash or svickova in vegan version and that is to go for.

We had two drinks and two main meals and paid just under 700 CZK which is like 27 eur.


A proč si myslíme, že je to nejlepší veganská restaurace v Praze? Protože tady si pochutná i nevegan, nabízejí tu i guláš se svíčkovou a jen podle té vůně rozhodně nebudete litovat. Navíc se restaurace nachází v historické budově s malým balkonem a skvělým výhledem na Pražský hrad. Díky tomuto jsou ceny o něco vyšší, ale rozhodně to stojí za to. Když jdete do restaurace, tak přeci nehledáte klasická levná jídla, ale něco originálního, zajímavého a výborného.

My jsme si zde pochutnali na dvou limonádách, batátě s guacamole a cuketových lazáních a zaplatili jsme necelých 700,- což mi nepřijde tak hrozné.

If you want to experience the balcony with the awesome view, we strongly recommend you to make a reservation. They open at 11:30 a.m. and by noon there were people who really wanted to eat on the balcony but it was full already.

Pokud si chcete posedět na balkoně, pak vám doporučuji si rezervovat stůl. Uvnitř to mají také pěkné, ale ten výhled je opravdu úžasný i pro neturisty. Otevírají v 11:30 a již o hodinu později by se lidé o místo venku poprali. Myslete tedy dopředu.

Vegan restaurant in Prague
Home made lemonade

Vegan sweet potato with guacamole
vegan zucchini lasagne
Vegan restaurant in Prague

www.vegansprague.cz +420 735 171 313 vegansprague@gmail.com

 

PIN THISRelated Posts

See All

Comentarios


Capture.JPG

Mathew & Klara

IMG_8952.jpg

Our online friendship led us to a long-distance relationship that turned into marriage, 11 years together and in summer 2022 we also promoted to parents to the sweetest baby boy.

Our passion is nature, wellness and photography, we strongly believe, that life is in our hands and with this motto in our mind we create our life path.

 

Our blog contains articles about healthy lifestyle, relationships, wellness and minimalism 

Read more

Lightroom

presets

lightroom presets

Download our presets for FREE and adjust your photos like us

How to collaborate
with hotels
hotel collaboration.jpg

Find out how to collaborate with hotels for a free stay.

We teach you the exact steps we take and give you tips to land a successful collaboration with less than 1.000o followers.

simplifying

motherhood

WAYS TO SIMPLIFY MOTHERHOOD

Download the Motherhood guide with tips that you can do to simplify your family life today, so that you have more time for slow, simple, peaceful living, that brings joy to you all.

bottom of page