top of page

Prague without tourists

In the year 2017 there was 7,5 million people or rather tourists who visited Prague, you would for sure question my sanity, if i were to tell you that you can stroll the streets of Prague almost or completely alone.

The answer is soon morning! It might be a bit of a problem, when you are not a morning person, but believe me it is fully worth it. When you do not have to be pushing anyone nor to be pushed. You do not have to say no to the castle visit as the gates open at 6 o´clock in the morning already and so you will be able to see every detail of the buildings and St. Vithus cathedral. take amazing pictures (without anyone in bright color tshirts) and even be able to sit on the castle walls and observe how the city is slowly waking up.


Jako místní si můžeme stěžovat na vysoký turismus v Praze. Například projít přes Staroměstské náměstí je nadlidský výkon a se žďuchanicemi musíte počítat prostě všude kam se hnete. Pokud vám takové davy lidí vadí, pak byste snad neměli ani vycházet, jelikož mi přijde, že je to rok od roku horší a těch turistů přibývá.

Pokud jste se však již nějakou dobu po Praze neprošli a chtěli byste opět obdivovat její krásy, protože zcela upřímně tady je stále co objevovat, pak vyrazte brzy ráno. Ulice turistů se začínají probouzet tak kolem deváté hodiny a do té doby stihnete projít celé Staré město v tom nejkrásnějším světle. Jistě, obchody a restaurace budou zavřené, ale představte si třeba ranní piknik na Petříně.Ofcourse that soon in the morning the stores nor restaurants are open, but little coffee shops on the way open at 7 already and so you can get your self the needed morning caffein dosage, while litterarly dancing through the empty Charle´s Bridge – Saturday morning is something like an asian bridal photoshoot on Charle´s bridge. There are couples coming to Prague on Friday, they take pictures on Saturday morning and Sunday they fly back home, to be able to go to work on Monday. Crazy, but everyone want shots from the romantic historical city.

i guarantee you, that this experience will be like non other. The city like this, during the soon morning, is simply stunning!

Just watch our video below and see for yourself!


Kolem sedmé hodiny ranní se již začínají otevírat obchůdky s kávou, možná i něčím na zub a tak se můžete projít po Karlově mostě jen s pár dalšími jedinci nebo nevěstami. V Praze se totiž rozmohl asijský, svatební, cestovní ruch, kdy páry odletí ze země v pátek, aby v sobotu (právě na Karlově mostě a přilehlých uličkách) nafotili co nejkrásnější svatební fotky za ranního světla a v neděli se opět vrací domů, aby stihli práci.


For example the castle grounds open already at 6am, so you can see the beauty of the courtyard and the buildings without having to wait in a hour long queue. You can sit here in the garden or on the staircase and simply watch the city to wake up and enjoy the morning fresh air.

I am sure, that such morning walk will be truly unique, will give you a head start and will be a great asset for a positive rest of the day

V areálu Pražského hradu můžete být úplně sami, otevírá se totiž již od šesti hodin, což vám dá dostatek prostoru podívat se i na ty nejmenší detaily, které jinak za stěnou stovky těl turistů neuvidíte. Můžete si zde sednout na římsu a mít tak celé probouzející se město, s líně se vlnící řekou a stále vlažným a příjemným větříkem, jako na dlani.

Garantuji vám, že takováto procházka vám vdechne zcela jiný pohled na město, znovu si ho zamilujete a možná probudí i něco ve vás samotných. Třeba se stane vaší múzou, probudí ve vás inspiraci, dodá kuráž , co já vím ...

Tenhle typ bude spíše po chuti ranním ptáčatům. Noční sovy si asi teď klepou na čelo, že budou trpět asi stejně jako Mathew. Nu, uvidíte sami. My už takhle vstávali několikrát a stále nemáme dost (Mathew opět protestuje)
 

Video

Watch how it looks when there is barely no one in Prague .

Podívejte se jak vypadá Praha brzy ráno bez turistů.Related Posts

See All

Kommentare


Capture.JPG

Mathew & Klara

IMG_8952.jpg

Our online friendship led us to a long-distance relationship that turned into marriage, 11 years together and in summer 2022 we also promoted to parents to the sweetest baby boy.

Our passion is nature, wellness and photography, we strongly believe, that life is in our hands and with this motto in our mind we create our life path.

 

Our blog contains articles about healthy lifestyle, relationships, wellness and minimalism 

Read more

Lightroom

presets

lightroom presets

Download our presets for FREE and adjust your photos like us

How to collaborate
with hotels
hotel collaboration.jpg

Find out how to collaborate with hotels for a free stay.

We teach you the exact steps we take and give you tips to land a successful collaboration with less than 1.000o followers.

simplifying

motherhood

WAYS TO SIMPLIFY MOTHERHOOD

Download the Motherhood guide with tips that you can do to simplify your family life today, so that you have more time for slow, simple, peaceful living, that brings joy to you all.

bottom of page