top of page

Cesta do Norského města Alesund


Alesund je jedno z nejkrásnějších měst v Norsku (tak jsme to slyšeli) a my jsme to prostě museli vidět na vlastní oči a správně to posoudit.

Co tedy ve městě Alesund dělat a vidět?


Po pouhých pár dnech v tomto městě jsme silně uvažovali o přestěhování do této krásné země. Tak tichý, tak klidný, téměř vesnický, ale přesto městský. Je to perfektní výchozí bod, na prozkoumání dalších norských fjordů a okolních hor. Zní to perfektně, že?

Alesund má vlastní malé letiště s obchody i půjčovnou aut. Vždy doporučujeme společnost Avis Budget, protože jsou součástí větší skupiny Avis (dobře známé s dobrou pověstí), ale nabízejí nižší ceny a přijímají debetní karty, což většina půjčoven aut nedělá.


Z letiště můžete jet autobusem, zastavuje přímo před příletovou halou (která je tak malá, že ji opravdu nemůžete minout) a stojí 100 NOK na osobu a cestu. S hotovostí si nemusíte dělat starosti, protože můžete platit kartou, jako na 99% dalších míst v Norsku. Můžete vystoupit u informačního kiosku v centru, kde získate mapu, informace či rovnou zakoupíte nějaké výlety apod.

První věc, kterou musíte ve městě udělat, což vám velmi doporučujeme, je se jen tak projít. Bez plánu bez cíle, prostě jít a brát uličky tak, jak se vám zlíbí.

Oheň zničil město v roce 1904 a to bylo celé přestavěno v krásném secesním stylu, který jistě upoutá vaši pozornost. Město není velké, na procházku tedy nepotřebujete mnoho času, ale jde tu o to, nasát tu atmosféru.

Znáte koncept Hygge? Teprve tady jsme to opravdu pochopili.


Fjellstua je vrchol kopce nad městem Alesund, ze kterého budete mít krásný výhled na celý fjord. Jen projděte malým parkem a zdolejte 418 schodů. Nahoře je také restaurace nebo spíše bufet, ale opatrně pivo může stát od 40 NOK do 140 NOK. A ano, my jsme se spálili a naše první svačinka byla dražší, než večeře v restauraci pro dva v Čechách.


Fjellstua in alesund Norway travel guide

JAKÉ JSOU NAŠE POZNATKY O NORECH?


Navštivte některá místní muzea ve městě. Dozvíte se více o historii nebo o rybářství ve starém skladišti z roku 1861, který unikl velkému městskému požáru z roku 1904, a dnes je zde rybářská výstava.

Dejte si kávu a dort ve staré lékárně. Počkej, co? Ano, je to krásná kamenná budova, původně lékárna. Po vstupu uvidíte ty staré, zdobné, dřevěné skříně lékárny, spolu se starou kasou, ale pokračujte dál, protože za tím vším je kavárna a muzeum.

Navštivte atlantický mořský park, protože Alesund akvárium je v Norsku docela známé - a to z dobrého důvodu. Zde najdete tučňáky, vydry a všechny druhy dalších mořských tvorů. Tenhle tip je obzvláště vhodný pro rodiny, nebo pokud hledáte něco, co dělat v deštivém dni.


Zarezervujte si pobyt v hotelu Brosundet, původně rybářské stodole, nyní pohodlném hotelu v krásném severském stylu, který má dokonce ojedinělý a úžasný pokoj v majáku. No nebylo by to super? Když se moře rozbouří, pak váš pokoj můžou dokonce omývat vlny, nemáte žádné sousedy a snídani vám doručí poslíček na kole. Opravdu jedinečný pobyt.


Brosundet hotel in Alesund

RECENZE HOTELU BROSUNDET


Dejte si nějaké ryby, protože Alesund je jedním z nejdůležitějších rybářských přístavů v Norsku, pak by byl vyloženě hřích, je nevyzkoušet. Ráno můžete vidět rybářské lodě u mola a koupit si je čerstvé přímo od rybáře z lodi. Existuje také řada restaurací, které prodávají Fish&Chips (tedy ryby a hranolky).

My vám však můžeme doporučit stánek s názvem Jafs. Stojí přímo u (jediného) mostu, a je tak populární, že měl mnohdy vyprodáno.


Během letních měsíců můžete vyzkoušet některé vodní sporty, jako je jízda na kajaku, odtud můžete podniknout plavbu po fjordech nebo výlet na vikingské lodi. Malé a klidné město, kde nikdo nikam nespěchá.


 

PIN THIS
Comentários


Capture.JPG

Mathew & Klara

IMG_8952.jpg

Our online friendship led us to a long-distance relationship that turned into marriage, 11 years together and in summer 2022 we also promoted to parents to the sweetest baby boy.

Our passion is nature, wellness and photography, we strongly believe, that life is in our hands and with this motto in our mind we create our life path.

 

Our blog contains articles about healthy lifestyle, relationships, wellness and minimalism 

Read more

Lightroom

presets

lightroom presets

Download our presets for FREE and adjust your photos like us

How to collaborate
with hotels
hotel collaboration.jpg

Find out how to collaborate with hotels for a free stay.

We teach you the exact steps we take and give you tips to land a successful collaboration with less than 1.000o followers.

simplifying

motherhood

WAYS TO SIMPLIFY MOTHERHOOD

Download the Motherhood guide with tips that you can do to simplify your family life today, so that you have more time for slow, simple, peaceful living, that brings joy to you all.

bottom of page