top of page

Co je Digitální Detox? 5 tipů jak na to!

Digitální detox je jednoduše vaše rozhodnutí o nepoužívání některých zařízeních / všech zařízeních / v nějakou dobu / v určitý den.


Díky tomu rozhodnutí a provedení patřičných kroků, lidé shledají, že se dokážou bavit i jinak, než jen projížděním sociálních sítí, že mají více času na rodinu, že jsou méně ve stresu, cítí se méně polapeni v bublině sociálních medií a negativ ze sveta "zpráv".

Digitální detox nám pomáhá soustředit se na to, co se děje právě v tomto okamžiku, co můžeme ovlivnit.

Vaše myšlenky budou u toho, co má cenu a nebudete se věnovat reklamám, špatným zprávám, obrázkům vzdáleným realitě a dalším, stres vyvolávajícím podnětům, které jsou teď vaší součástí života.


V době 21.století jsme denně propojení s technologiemi a jsou součástí našeho denního života. Byl proveden výzkum, který říká, že průměrný dospělý člověk v USA tráví každý den přibližně 11 hodin posloucháním, sledováním, čtením nebo jinou interakcí s médii.

11 hodin denně!

Bavíme se o počítači, telefonu, televizi, chytrých hodinkách, tabletu atd. zabavte lidem počítač a oni si sednou s mobilem ...


Digitální zařízení mohou narušit spánek a jejich nadměrné používání může souviset dokonce s problémy duševního zdraví. Jen si představte obrázky krásných a štíhlých dam. Jak na to asi budou reagovat mladé dívky? U někoho se vyvine deprese, u někoho anorexie a to je jen krátký výčet.


Co je Digitální Detox a jak na to?


Jak provést digitální detox?


Někteří navrhují, abyste jednoduše přestali používat jakákoli zařízení na jeden den nebo dokonce déle, ale buďme upřímní, pokud je používáte denně, pro několik účelů, pak pro vás může být skutečně těžké, se jich vzdát na tak dlouhou dobu. Neúspěch, pak může podkopat

Začněte s malými kroky:


1. odhlašte se z odběru nesletterů. Pamatujete si ty boty, které jste si koupili před dvěma lety a stále dostáváte jejich emaily, které okamžitě mažete? Odhlaste se!

I tohle je rozptýlení, kterého se můžete ušetřit. Je to sněhová vločka v lavině digitálních nepotřebných informací, které zabírají vaši kapacitu a odvádějí myšlenky i čas jinam.


2. odinstalujte aplikace, které nevyužíváte. Možná od nich stále dostáváte různé notifikace, berou místo v telefonu, případně jimi bezmyšlenkovitě projíždíte, když "nemáte" co na práci. Kolikrát takhle vidím lidi třeba v metru nebo čekárně, jak bezdušuje klikají a procházejí appku po appce místo toho aby si četli, učili se a nebo prostě jen tak seděli se svými myšlenkami.


Co je Digitální Detox a jak na to?


3. dejte si hodinku. Hodinu každý den po probuzení a hodinu před spánkem bez technologie. Zdržte se usínání u televize, poslechu negativních televizních zpráv těsně před spaním a naopak zase čtení mailů ihned po probuzení, projíždění facebook zpráv atd.

Dejte si hodinu na uklidnění mysli nebo na soustředění na to, co přijde, utřiďte si myšlenky, případně zklidněte mysl před spaním.


4. stanovte si limity. Například žádný telefon při jídle, při čase s rodinou nebo přáteli, při práci na projektu ... vytvořte si pravidlo jako například žádná technologie po 21:00 nebo žádný telefon o víkendu atd.


5. vypněte si zvuk a notifikace. Lidé mají zapnuté zvuky upozornění i během noci a jejich tělo díky tomu nemůže opravdu odpočívat. Ikdyž vy to neslyšíte (tak aby vás to vzbudilo) vaše podvědomí však ano, váš mozek to registruje a narušuje se tak regenerace těla.

Další, jak se můžete někomu plně věnovat, když vám neustále cinká mobil s oznámeními, jak se můžete soustředit na projekt, knihu, bakalářku .. když světýlko na mobilu nebo celá obrazovka neustále bliká a odvádí vaši pozornost?

Velmi málo lidí, je schopno se soustředit po zvuku oznámení a ještě méně lidí je schopno odolat nutkání vzít telefon do ruku a zkontrolovat to. jakmile máte mobil v ruce, tak se podíváte na o či ono a ejhle, váš protějšek se nudí nebo dokonce uběhla hodina z vašeho dne a vy ani nevíte jak!


Ze začátku to může být trochu těžké. Pomůže vám, když si vytvoříte zvyk - ten se dá naučit již po 20ti dnech a pak děláte věci zcela automaticky - o tom píšeme ZDE.


Každopádně vám doporučuji detox vyzkoušet, byť jen krátce. Je to určitě obohacující zkušenost, která vám pomůže lépe porozumět vašemu vztahu se zařízeními a umožní vám žít více v přítomnosti a být všímavější v jiných činnostech a životě obecně.

Comentarios


Capture.JPG

Mathew & Klara

IMG_8952.jpg

Our online friendship led us to a long-distance relationship that turned into marriage, 11 years together and in summer 2022 we also promoted to parents to the sweetest baby boy.

Our passion is nature, wellness and photography, we strongly believe, that life is in our hands and with this motto in our mind we create our life path.

 

Our blog contains articles about healthy lifestyle, relationships, wellness and minimalism 

Read more

Lightroom

presets

lightroom presets

Download our presets for FREE and adjust your photos like us

How to collaborate
with hotels
hotel collaboration.jpg

Find out how to collaborate with hotels for a free stay.

We teach you the exact steps we take and give you tips to land a successful collaboration with less than 1.000o followers.

simplifying

motherhood

WAYS TO SIMPLIFY MOTHERHOOD

Download the Motherhood guide with tips that you can do to simplify your family life today, so that you have more time for slow, simple, peaceful living, that brings joy to you all.

bottom of page