top of page

Is Mauritius worth visiting?

I have to say, that my feelings upon visiting Mauritius were a bit mixed. The island is truly beautiful, but i don´t know, maybe i expected more? I very much enjoyed my stay, don´t take me wrong, i just was not wowed as much as i expected.


Musím říci, že mé pocity při návštěvě Mauricia byly trochu smíšené. Místo je to opravdu krásné, ale nevím, asi jsem od toho čekala mnohem víc? Všichni o ostrově mluví a básní a mě se tam moc líbilo, to jako mě zas nechápejte špatně, klidně bych jela znovu. Jen jsem možná čekala až přílišmnoho.


It is a mix of cultures, for a while you might feel like you are in India (i would call it India level one) with all the dogs running around, scooters and people wearing colourful clothing. Then you are on a beach (over the weekend) and you are dragged into a street party of the locals who gathered their entire family for some barbecue and dancing.


Je to směsice kultur, na chvíli se můžete cítit jako v Indii (řekla bych, že je to takový předstupeň) se všemi těmi pobíhajícími psy, skůtry a lidmi v barevném oblečení. Pak jste najednou na pláži, obklopeni tančícími lidmi, během grilování a užívají si den plný slunce se svou rodinou.


Mauritius island guide is it worth visiting

CO DĚLAT V KAPSKÉM MĚSTĚ A KOLEM NĚJ?


The island is relatively small it´s only an hour by car from one side to another. We travelled in February which is the biggest and hottest season. Our temperatures were around 31°C, but the humidity is insane. I´ve never been in such a humid climate. As soon as i got off the plane it was like stepping into a steam room. I´ve never been in such a humid climate in South Africa, we had 36 even 38 and i was doing better compared to Mauritius.


Ostrov je relativně malý, je to jen hodinu jízdy autem z jedné strany na druhou. Cestovali jsme v únoru, což je nejrušnější a nejžhavější sezóna. Teploty v tu dobu byly kolem 31 ° C, ale vlhkost je opravdu šílená. Jen co jsem vystoupila z letadla, dostala jsem ťafku jako když vejdete do parní sauny. Nikdy jsem nebyla v tak vlhkém podnebí, v Jižní Africe jsme měli 36, dokonce 38, ale je to suché teplo se studeným větrem. When it comes to money their currency is MUR = Mauritius rupee and you won´t succeed with euros nor dollars. Food is relatively cheap and the good part is, that the street food here is safe. I am a person with a very sensitive stomach and digestive system and i was more than pleased with what i got to eat.

Most of these street stores even have a Tripadvisor account and collect reviews, so you can check them beforehand. For example, my vegetarian samosa cost only 100 MUR, a meal in a Kreol restaurant for two with drinks and a shared dessert was 360 MUR.

Even accommodation is affordable if you are not looking to stay in hotels by the beach. So the only costly thing on this trip is the ticket really.


Pokud jde o peníze, jejich měnou je MUR = mauricijská rupie a s eurem ani dolary neuspějete. Jídlo je relativně levné a jejich pouliční jídlo je zde bezpečné, dokonce doporučované a mnoho těchto kiosků má i recenze na Tripadvisor. Já sama jsem člověk s velmi citlivým žaludkem a zažíváním vůbec, ale na Mauriciu jsem jedla jedině venku a neměla sebemenší problémy. Například moje vegetariánská samosa stála jen 100 MUR, jídlo v restauraci Kreol pro dva s nápoji a společným dezertem bylo 360 MUR. Dokonce i ubytování je cenově dostupné, pokud nechcete zůstat v hotelech na pláži samozřejmě. Jedinou nákladnou věcí na této cestě je tedy opravdu letenka.


Mauritius street food is it safe?
Mauritius street food is it safe?

LETUŠKA DÁVÁ 11 RAD PRO CESTU LETADLEM


Make sure to first figure out what you want from the trip. Saying it, because even though the island is small there are different conditions and weather on each side of the island and the centre even has its own microclimate.

West is calm with almost no wind, no waves, therefor perfect for snorkelling and kids. But there is a lot of boats along the coast and you have to be careful when going further to see the actual corals. It is also quite crowded due to the capital city of Port Louis and "party town" Grand Bay.


Před cestou si ujasněte, co od cesty požadujete. Ostrov je sice malý, ale na každé straně jsou různé podmínky, počasí a centrum ostrova má dokonce své vlastní mikroklima. Západ je klidný téměř bez větru, bez vln a proto je ideální pro šnorchlování a případnou dovolenou s dětmi. Podél pobřeží je však spousta lodí a pro pozorování skutečných korálů je třeba plavat dál od břehu a zde musíte být opatrní. Je také docela přeplněný kvůli hlavnímu městu Port Louis a „párty městu“ Grand Bay.


Trou aux biches beach Mauritius
Trou aux biches beach Mauritius
La cambuse beach Mauritius blog


The east is windy (so you don´t feel the strength of the sun, which is tricky), with waves and currents. Those are pretty strong in some places. Couple swimming tempos and i was of the course. Makes it hard to enjoy typical beach time or a swim session.


Východ je naopak větrný (takže necítíte sílu slunce, takže bacha na to), s vlnami a silnými proudy. Zde se opravdu nedalo moc plavat a užívat si typický lenošivý den na pláži.


What we unfortunately never did, was to visit the national park with the waterfalls and lookouts, that is a big shame, but you cannot possibly make it all if you want to relax as well as get to know the place.

What we did manage was to get a spot on a catamaran boat. 6 hours of sailing and snorkelling, which sounded incredible and eventually felt even better.


Kam jsme se bohužel nedostali, byl jih ostrova a návštěva národního parku s vodopády. Škoda, ale člověk nemůže dělat všechno a my si přijeli i odpočinout

Co se nám však podařilo bylo 6 hodin plavby na katamaránu s obědem a úžasným šnorchlováním na naprosto božím ostrově.


Catamaran cruise Mauritius
Catamaran cruise Mauritius

JAK SI NAŠETŘIT NA CESTU?


It took us an hour and a half to get to Flat Island, where we ultimately felt like in a paradise. Long white beaches the turquoise water filled with corals and fish and palm trees around it all. We had two hours to snorkel there and then we boarded again for some buffet lunch of mixed salads and grilled fish. We still got some time and so we were jumping from the boat and eventually even swam with turtles!! Huge and wild turtle ... i almost chocked how i was smiling under the water, i was sooo incredibly happy and grateful at that moment.

Then we continued to another island to do some more snorkelling jus in deeper waters, where they actually fed the fish so we can get some closer look.

The entire day was accompanied by drinks and very kind crew, that took very good care of us.


Trvalo nám hodinu a půl, než jsme se dostali na Flat Island, kde jsme se nakonec cítili jako v ráji. Dlouhé bílé pláže, tyrkysová voda plná korálů, ryb a palem kolem toho všeho. Měli jsme tam dvě hodiny na šnorchlování a pak se vrátili na palubu na oběd - bufet s míchaným salátem a grilovanou rybou. Po obědě jsme dokonce skákali z lodi a na co opravdu nezapomenu je plavání s želvami. Živá, obrovská, divoká želva ... málem jsem se utopila, jak jsem se jak blbec celá šťastná pod tou vodou usmíval, v tu chvíli jsem byla neuvěřitelně šťastná. Po této krásné zkušenosti jsme pluli na další ostrov, kde jsme se potápěli a šnorchlovali ve větší hloubce. Posádka dokonce začala ryby krmit, aby k nám připlavali blíž a my tak viděli celé hejno před sebou.

Celý den byl doprovázen koktejli a velmi laskavou posádkou, která se o nás velmi dobře starala. Úžasný den.


Catamaran cruise REVIEW in Mauritius
Flat island luxury beach in Mauritius snorkeling

 

PIN THISMauritius guide Is Mauritius worth visiting?
Mauritius guide Is Mauritius worth visiting?

Related Posts

See All

1 Comment


Jade Braham
Jade Braham
Mar 11, 2020

Flat Island definitely sounds and looks like paradise. I love it when the water is turquoise and the sand is crystal white, it really makes me relax.

Like
Capture.JPG

Mathew & Klara

IMG_8952.jpg

Our online friendship led us to a long-distance relationship that turned into marriage, 11 years together and in summer 2022 we also promoted to parents to the sweetest baby boy.

Our passion is nature, wellness and photography, we strongly believe, that life is in our hands and with this motto in our mind we create our life path.

 

Our blog contains articles about healthy lifestyle, relationships, wellness and minimalism 

Read more

Lightroom

presets

lightroom presets

Download our presets for FREE and adjust your photos like us

How to collaborate
with hotels
hotel collaboration.jpg

Find out how to collaborate with hotels for a free stay.

We teach you the exact steps we take and give you tips to land a successful collaboration with less than 1.000o followers.

simplifying

motherhood

WAYS TO SIMPLIFY MOTHERHOOD

Download the Motherhood guide with tips that you can do to simplify your family life today, so that you have more time for slow, simple, peaceful living, that brings joy to you all.

bottom of page