top of page

Jednoduché TIPY jak nevytvářet zbytečný odpad


Mějte po ruce tašky.


Do kufru od auta, nebo do kabelky či batohu si dejte tašku, kterou budete moct, v případě náhlého záchvatu nakupování, využít a nekupovat další či plastové, co nabízejí v obchodech.

Tohle je tak jednouchý základ, který vás nic nestojí a rozhodně ušetří několik kilo plastu na skládkách. Pokud to chcete vzít ještě o level dál, tak si pořiďte (či vyrobte, třeba ze záclon) pytlíčky na ovoce, zeleninu a pečivo. Jen si představte tu krátkou životnost plastového pytlíku, třeba jen pro jedno jablko.


Používejte látkové utěrky namísto papírových.


Dyť je to papír, můžete namítnout, ten se rozloží. To sice ano rozloží, ale jednak je balen v plastu, jeho pořizování něco stojí a v neposlední řadě zabírá místo ve vašem koši a dále see bohužel netřídí.

Věřte mi, že je vlastně ani nepotřebujete a jakmile je přestanete používat, tak se ani zlobit nebudete. Utěrka na opravdu špinavou práci, může být i ze starého oblečení. Já same mám tzv špinavé utěrky (na opravdou a barevnou práci) a hezké utěrky (jen na mokré ruce v kuchyni)

Jakmile jsou špinavé, hodíte je do pračky a další den můžete zase v klidu použít.


Jednoduché TIPY jak nevytvářet zbytečný odpad eco a zero waste

ECONEA - obchod s přírodní kosmetikou
Zkuste nakupovat ve vnějších uličkách a bez obalu


Zkuste si někdy všimnout a myslím tím opravdu se podívejte (je to trik a občas to ani nevnímáme - prostě marketingová psychologie), že uprostřed uliček jsou většinou akce, speciálně balené téměř prošlé či shnilé kousky a také sezóní věci jako velikonoční vajíčka a případně další pochutiny.

Hodně se teď rozmáhají obchody bez obalu, nyní již i v DM drogerii nakoupíte stáčené čistící prostředky například.Používejte recyklovaný toaletní papír


Jednoduchá otázka, jaký důvod má recyklace, když si pak zpět nekupujeme výrobky z toho vytvořené? My třeba kupujeme jen recyklovaný papír, právě v DM, a garantuji vám, že to náš zadek nepozná. Naopak, poděkuje nám, protože bělidla, parfumace a další chemikálie, nejsou na pokožku zrovna nejlepší.


Jednoduché TIPY jak nevytvářet zbytečný odpad eco a zero waste


A co vaše kosmetika


Já vím, že tekutý sprchový gel je jednodušší, ale s kostkou mýdla ušetříte takového plastu navíc. A pokud se obáváte o hydrataci a vašei suchou pokožku, pak už dávno existuje super tuhá mýdla, která ani za mák nemají s vysušováním nic společného, ba naopak. Kolikrát jsou čistší, co se ingrediencí týče a jejich pěna není uměle vyhnaná chemií, která právě může vysušování podporovat.

Promluvme si taky o kokosovém oleji, určitě jste slyšeli již dost a tak to zkrátím - pasta na zuby, maska na vlasy, olej na tělo, odličovač .... všechny tyhle produkty pro mě zaštiťuje kokosový olej. Takže jen jedna sklenička, kterou pak upotřebím v kuchyni, třeba na koření.


Naplánujte si jídlo


Jídlo jako takové, má bohužel velmi velké číslo co se oběmu odpadu týče. jsme zhýčkaní a zmlsaní a tak když jdeme nakoupit nevíme co bychom a následně ty prošlé a nesnězené výrobky vyhazujeme.

My s Metem si děláme seznam jídla, které budeme ten týden jíst a dle toho seznam nákupní. Ano koupíme si i nějakou tu ňamku, ale jen tolik co sníme během dvou dnů ... nesyslíme.

Udělejte si chvilku a vytvořte si seznam, ušetří vám to jak čas - nebudete muset přemýšlet na jídlem každičký den a také vám to ušetří peníze - nakoupíte jen to co potřebujete, bez hovadinek kolem.


Vemte si s sebou krabičku na jídlo


Jdete ven s přáteli a víte, že jste notorický nedojídač? Pokud nemáte někoho, kdo to za vás dojí, a chcete si zbytky vzít domů, pak si klidně vemte svou krabičku a požádejte obsluhu o její využití. Ve většině případů je to v pohodě, nikdo na vás nebude koukat divně, pokud tedy zrovna nejdete do Michellin restaurace (ale tam ty porce sní asi každý)

Tyhle plastové jednorázové boxy, co se používají v restauracích ... to snad nemusím ani vysvětlovat.

Jednoduché TIPY jak nevytvářet zbytečný odpad eco a zero waste


Nekupujte plasty


Myslím tím, nekupujte si zbožé, které je balená v několika vrstvách jednorázového plastu. Tak například, okurka či banán opravdu nepotřebují plastovou postýlku a přikrývku. Mají svou přírodní schránku.

Další jsou třeba již nakrájené ovoce viz pár kousků melounu na plastovém tácku - hergot kupte si celý, stejně ho sníte, mě je to úplně jasné!

Nu a samozřejmě různé chipsy, čokolády, tyčinky a další. Teď si asi klepete na čelo. Chápu, vzdát se toho není jenoduché, ale plastem neděláte dobře přírodě, cukrem svému tělu a penězi své pěněžence. A navíc, si můžete doma něco upéct. Vlastní tyčinky, dorty, granolu a budete tak alespoň mít kontrolu nad ingrediencema.
Přestaňte shraňovat či nakupovat věci pro "co kdyby!" případy


Pokud to nepotřebujete teď, tak to prostě nekupujte. Pokud jste věc již dlouho nepoužili, tak ji prodejte nebo darujte. Nemějte doma zbytečnou kupu věcí, které pravděpodobně nikdy nevyužijete.


Vyhněte se balené vodě a dalším "drinkům"


Ano, mluvíme tady hlavně o balené vodě v PET lahvích. Kohoutková vody je lepší než balená. Pokud jsem vám zbořila hrad z písku, tak se omlouvám. Je lepší, protože podléhá pravidelným kontrolám, má tu správnou teplotu a hlavně, je vždy čerstvá, nikde moc dlouho nestojí.

Máte k ní přístup kdykoli, za mnohem menší peníz a nezničíte si záda taháním těžkých balení.

Pokud nedokážete říct sbohem sladkému pití, tak vyzkoušejte domácí sirupy či ledové čaje(opravdu- jen černý čaj citron med a je to)

Mějte také u sebe láhev, kterou můžete naplnit vodou, ať už cestujete nebo běháte jen po městě. Nejen že omezíte odpad, ale i ušetříte.


 

Commentaires


Capture.JPG

Mathew & Klara

IMG_8952.jpg

Our online friendship led us to a long-distance relationship that turned into marriage, 11 years together and in summer 2022 we also promoted to parents to the sweetest baby boy.

Our passion is nature, wellness and photography, we strongly believe, that life is in our hands and with this motto in our mind we create our life path.

 

Our blog contains articles about healthy lifestyle, relationships, wellness and minimalism 

Read more

Lightroom

presets

lightroom presets

Download our presets for FREE and adjust your photos like us

How to collaborate
with hotels
hotel collaboration.jpg

Find out how to collaborate with hotels for a free stay.

We teach you the exact steps we take and give you tips to land a successful collaboration with less than 1.000o followers.

simplifying

motherhood

WAYS TO SIMPLIFY MOTHERHOOD

Download the Motherhood guide with tips that you can do to simplify your family life today, so that you have more time for slow, simple, peaceful living, that brings joy to you all.

bottom of page