top of page

How to practise Hygge


I think that this word "Hygge" - pronounced "Hooga", has become very in the last years and nowadays you can see it simply everywhere. But what it truly is?

It does not really have a word equivalent but i think that it could be translated like "cozy warm feeling" Now you can certainly have that without labelling, but i am here just to explain and talk about it.

You can experience Hygge in so many ways and in so many things, it is some sort of status of your mind as well. But it is usually experienced at home.

As i read the beautiful book “The Little Book of Hygge,” there are 10 elements in the hygge manifesto. You don’t need each of these to experience hygge, but the more you have, the more hygge-like the situation is.


Myslím, že toto slovo „Hygge“ - vyslovované „Hjuga“, se stalo v posledních letech velmi rozšířené a dnes ho můžete vidět jednoduše všude. Ale co to ve skutečnosti je?

V češtině slovo nemá ekvivalent, ale dalo by se přeložit jako „útulný teplý pocit“.

Tento pocit můžete zažívat i bez toho, aniž byste ho museli pojmenovat. Já to tu píšu jen pro malou osvětu. Hygge můžete zažít mnoha způsoby, cítit ho díky mnoha věcem, je to také jistý druh stavu vaší mysli. Obvykle se ale prožívá doma.Hot chocolate, blanket and hygge book

Atmosphere: A hygge-like atmosphere has low lighting with lots of candles

Presence: There’s an emphasis on being fully present. No phones, no computers, no distractions.

Pleasure: Hygge is about enjoying simple pleasures like hot drinks, cakes and cookies.

Equality: A hygge-like gathering makes sure no one person takes on too much of the talking or the responsibility. Everyone gets to share, and everyone helps.

Gratitude: This is about appreciating the moment and taking it in. Find joy in these simple moments

Harmony: While being present, remember it’s not a competition. There’s no need to convince anyone of anything. Things just flow.

Comfort: In order to hygge, you have to be comfy. Comfortable clothes and furniture and a comfortable environment are important.

Truce: At a hygge-like event, you don’t talk about divisive topics.

Togetherness: Hygge can be done alone, but it’s best in small groups.

Shelter: Ultimately, beyond the atmosphere and the treats, hygge is about feeling safe. You’re with people who care for you in a place where you feel safe and secure.

In one woman magazine´s article, i read, that Hygge cannot be experienced by vegetarians or vegans. As it is also about greasy full meals such as meat, butter and so on. But there are no rules to this danish concept, anybody can find themselves having Hygge moments. And i can, as a plant-based person, also enjoy cookies with tea, while reading a book and having scented candles around.


V článku jednoho ženského časopisu jsem četla, že Hygge nemohou zažít vegetariáni ani vegani, jelikož hygge se prožívá také skrze mastná jídla, jako je maso, máslo, mléko a další. Autorka textu nemohla být dále od pravdy. Pro tento dánský koncept neexistují žádná pravidla, kdokoli se může setkat s momenty Hygge. A já jako osoba na rostlinné stravě si užívám tyto momenty stejně naplno i bez masa a tuku.

So how do you Hygge?

It is about what makes you feel at home, warm, cozy, relaxed and happy.

Make sure to have something yummy to chew on, whether it being chocolate, cake or biscuits and pair it with something nice to drink. It does not have to be only warm drinks such as coffee, tea or hot chocolate, but even wine. Also, be warm, take thick socks, warm and comfortable clothing, that gives your body enough space to move around and maybe have a spare blanket on your couch, just in case.

Hygge is about soft light coming from a table lamp, it is about candlelight maybe with some nice scent to them like vanilla or cinnamon.

Spend your time with people you love and have full conversations, not about work or other negative stuff, but talk about your common happy moments, achievements, holiday or your bright future plans.


Jde o to, díky čemu se budete cítit jako doma, v teple, útulně, uvolněně a šťastně. Mějte při ruce něco dobrého na zub, ať už je to čokoláda, dort, pečeně nebo sušenky, a spárujte to s něčím lahodným k pití. Nemusí to být jen teplé nápoje, jako je káva, čaj nebo horká čokoláda, ale dokonce i víno či likér. Buďte také v teple, vezměte si tlusté ponožky, teplé a pohodlné oblečení, které dává vašemu tělu dostatek prostoru pro pohyb a poruce mějte i deku. Hygge je o měkkém světle vycházejícím ze stolní lampy, jde o světlo svíček, možná s nějakou příjemnou vůní esenciálního oleje, jako je vanilka nebo skořice.

Trávte čas s lidmi, které máte rádi, a vedete plné rozhovory, nikoli o práci nebo jiných negativních věcech, ale mluvte o svých společných šťastných okamžicích, úspěších, dovolené nebo vašich jasných plánech do budoucna.

 

PIN THIS


Related Posts

See All

Comments


Capture.JPG

Mathew & Klara

DSC_0416.jpg

Our online friendship led us to a long-distance relationship that turned into marriage, 11 years together and in summer 2022 we also promoted to parents to the sweetest baby boy.

Our passion is nature, wellness and photography, we strongly believe, that life is in our hands and with this motto in our mind we create our life path.

 

Our blog contains articles about healthy lifestyle, relationships, wellness and minimalism 

Read more

Lightroom

presets

lightroom presets

Download our presets for FREE and adjust your photos like us

How to collaborate
with hotels
hotel collaboration.jpg

Find out how to collaborate with hotels for a free stay.

We teach you the exact steps we take and give you tips to land a successful collaboration with less than 1.000o followers.

Succesful Instagram

guide to instagram.jpg

Guide to successful Instagram is

an e-book with 60 pages to help you boost the Instagram game and either grow your business or monetize your platform.

e-shop

Czech e-shop with natural cosmetics and eco products

bottom of page